VYNMEDŽIŲ GENĖJIMAS

 

Pagrindiniai genėjimo tikslai – nukreipti maisto medžiagas į uogas siekiant optimalaus derliaus bei apsaugoti nuo ligų. Genėjimo metu pašalinami ne tik sumedėję ūgliai, bet ir dalis jaunų ūglių, jų viršūnėlės ar ką tik užsimezgusios kekės. Nebijokite išgenėti 70-90% praėjusių metų ūglių, taip tik užtikrinsite geresnę uogų kokybę.

Lietuvoje tiek lauke, tiek šiltnamyje auginamus vynmedžius rekomenduojame formuoti žemus, trumpu kamienu. Taip juos lengviau uždengti žiemai ir apsaugoti nuo šalčių.

Pirmus trejus metus vynmedžiai genimi norint išgauti pasirinktą formą. Vynmedžiai genimi sodo žirklėmis, kirpimo žaizda turi būti kuo lygesnė. Vienmečiai ūgliai kerpami maždaug 2 cm virš pumpuro.

Beveik visi vynmedžių formavimo būdai remiasi 2 principais:
1) Kadangi dera tik vynmedžių metūgliai, labai svarbu palikti optimalų kiekį šakelių, iš kurių pumpurų (nuo 2 iki 8) kitais metais medis ves derlių.
2) Svarbu numatyti dar po metų derėsiančių šakelių vietas.

Pirmaisiais metais svarbiausia sustiprinti šaknų sistemą. Palikite tik 2 pačius stipriausius ūglius. Taip pat pašalinkite žiedus, jei tokie susiformavo. Palikite atsiradusius posūnius, nes papildomi lapai prisidės gerinant šaknų sistemą. Nukritus lapams palikite po 3-4 pumpurus ant kiekvieno ūglio. Jei nutiko taip, kad išaugo tik vienas ūglis, nukirpkite jį rudenį  palikdami 2-3 pumpurus ir kitais metasi vėl palikite 2 stipriausius ūglius. Kadangi augalas turės jau stiprias šaknis, puikiai augins naujus ūglius.

Antrųjų metų tikslas – užauginti ūglius, iš kurių kitais metais jau sulauksite derliaus. Jei pasirinksite dvipečio kordono formavimo stilių, šie ūgliai taps daugiametėmis šakomis. Antraisias metais taip pat  išskinkite žiedynus, nes priešingu atveju ūgliai menkai augs.

Trečiaisiais metais formuokite taip, kaip reikalauja pasirinktas stilius. Genėdami šalčiui mažiau atsparias veisles  palikite daugiau pumpurų, o pavasarį pašalinkite silpniausiai peržiemojusius. Ribokite vynmedžio derlių, nes medis dar jaunas.

 

Posūnio trumpinimas

Vasarinis genėjimas

Vienmečiai ūgliai, išaugę iš daugiametės vynmedžių medienos pumpurų,  vadinami vilkūgliais. Jie vaisių nemezga, tačiau dažnai būna stiprūs, todėl juos galite palikti kitiems metams kaip pakaitines šakas.

Vegetacijos metu nepageidaujamus ūglius, išaugusius iš šaknų  ar kamieno miegančių pumpurų, laužykite pradėjus formuotis žiedynams, o antrą kartą – užsimezgus uogoms. Uogoms pradėjus bręsti (liepos-rugpjūčio mėnesiais), trumpinkite ūglių viršūnėles iki 12- 15-o lapo, bet pašalinkite ne daugiau kaip 1/5 ūglio. Posūnius trumpinkite iki 2-o lapo.

 

 

Subrendusio vynmedžio genėjimas

Kiek palikti pumpurų kitų metų derliui, spręskite iš šių metų rezultatų. Idealaus storio ūglis matuojamas ties 5-6 pumpuru ir turi būti 6-7mm storio. Per daug sparčiai augantys, stori ūgliai prastai sumedėja ir peržiemoja. Jei ūgliai ploni, trumpais tarpais tarp bamblių, vadinasi, vynmedis turėjo per daug ūglių arba kekių.

 

Pagrindiniai formavimo metodai

Ūglių metodas – vynmedis neturi  senų horizontalių šakų, nes kasmet ūgliai nugenimi, paliekant vieną ar kelis stipriausius metūglius. Dažniausiai ant vieno ūglio paliekama 8-12 pumpurų (iš jų medis ves derlių) ir papildomai 2-3 pumpurų pakaitinė šakutė, iš kurios išaugę ūgliai bus naudojami kitų metų formavimui.

Ataugų ir ūglių metodai

Privalumai:

  • Tinka šaltesniam klimatui, nes storas kamienas atsparesnis šalnoms.
  • Kekės tolygiau pasiskirsto dideliame plote.
  • Lengva kontroliuoti derlingumą. Jis tiesiogiai priklauso nuo paliekamų ūglių kiekio.
  • Lapai gerai vėdinasi, todėl mažiau serga grybelinėmis ligomis.

Kordono ataugų (ragelių) metodas – pagrindinės šakos yra nuolatinės. Po genėjimo ant pagrindinių šakų lieka iki 2-3 pumpurų nukirpti metūgliai. Ataugoms ilgėjant kas kelerius metus reikia nugenėti iki šakos pagrindo, paliekant tik miegančius pumpurus. Senas, blogai derančias šakas galima kas 8-10 metų atnaujinti.