Vynmedžių sodinimas – nuo ko pradėti?
Dirvos paruošimas
Didžiausią įtaką vynmedžiams turi šviesa, šiluma ir dirvožemyje esančios maisto medžiagos. Idealiausia vieta vynmedžiams sodinti yra šlaitai su nuolydžiu į pietų pusę, pietinė tvoros arba sienos pusė. Tuomet jie gauna daugiau saulės šviesos, šilumos, yra apsaugoti nuo šiaurinių, šiaurės vakarų vėjų bei pavasarinių šalnų. Geriausiai vynmedžiams tinka purūs, lengvi priesmėlio arba priemolio dirvožemiai, kurių Ph 5,5 – 7.
Vynmedžiai, kurie negauna pakankamai drėgmės arba auga šešėlyje, yra mažiau atsparūs ligoms. Vietą savo vynmedžiams reikia paruošti taip, kad jų šaknys būtų gerai aprūpinamos drėgme bei maisto medžiagomis. Gruntiniai vandenys ne aukščiau negu 1,5-2m nuo dirvos paviršiaus. Jei sodinsite didesnius plotus, dirvą reikia ruošti prieš metus. Ji turi būti patręšta organinėmis ir mineralinėmis trąšomis ir giliai (40-50cm) suarta.
Sodinimas
Lietuvos klimato sąlygomis sodinukus geriausia sodinti balandžio paskutinę savaitę, gegužės pirmoje pusėje. Tuo metu dirvožemio temperatūra pasiekia 8-10oC, o oro temperatūra 15 – 20oC.
- Sodinukus plikomis šaknimis laikykite drėgnose pjuvenose iki 10oC temperatūroje. Neleiskite šaknims išdžiūti.
- Sodinukus, įsigytus indeliuose ir pradėjusius žaliuoti, sodinkite tik galutinai praėjus šalnoms. Iki to laiko sodinukus laikykite šiltnamyje arba ant palangės.
- Sodinukus, įsigytus indeliuose, galite sodinti nuo pavasario iki rudens.
Desertinės vynmedžių veislės sodinamos kas 1,5 – 2m. Vyninės tankiau, kas 1-1,5m. Mažame vynuogyne tarpai tarp eilių 1,5 – 2,5 metro. Jei vynuogynas didesnis ir planuojate naudoti žemės ūkio techniką, atstumas tarp eilių 2,5 – 3m atsižvelgdami į naudojamos technikos išmatavimus. Norint, kad geriau įšiltų žemė, lygumose eilės orientuojamos iš šiaurės į pietus, o pietiniame šlaite iš rytų į vakarus.
- Iškaskite 60 cm pločio ir tokio pat gylio duobes.
- Į kiekvienos duobės dugną įpilkite skaldos ar rupaus žvyro apie 15cm.
- Paruoškite žemių mišinį. Priesmėliuose mišinys ruošiamas iš viršutinio dirvožemio ir komposto santykiu 1:1. Priemoliuose – iš viršutinio dirvožemio, komposto ir žvyro santykiu 1:1:1.
- Iš šio mišinio duobėje suformuokite reikiamo aukščio kūgelį. Svarbu įsidėmėti, kad savo šaknį turintys sodinukai sodinami taip, kad šaknų kaklelis būtų 20 -25 cm gylyje nuo žemės paviršiaus, o skiepytų vynuogių skiepas turėtų būti iškilęs apie 5 cm virš žemės paviršiaus.
- Ant kūgelio tvarkingai paskleiskite sodinuko šaknis. Jei įsigijote sodinukus atviromis šaknimis, prieš sodinimą juos pamirkykite drungname vandenyje iki 24 valandų. Po mirkymo aštriomis žirklėmis patrumpinkite šaknis 1-3 cm.
- (Nėra būtina) Šalia kūgelio pastatykite ~ 5-8 cm diametro plastikinį vamzdį. Jis turi būti iškilęs 5-10 cm virš žemės paviršiaus. Vamzdis skirtas vynmedžio laistymui ir tręšimui. Toks laistymo-tręšimo būdas skatina pagrindinių šaknų augimą, mažiau vystosi „rasos“ šaknys. Be to, išlaikomas sausas dirvos paviršius, todėl sumažėja grybelinių ligų rizika.
- Sodinukas užpilamas paruoštos žemės mišiniu iki duobės viršaus.
- Žemė švelniai suspaudžiama ir gausiai palaistoma.
- Įsmeikite kuoliuką jauniems ūgliams pririšti.
- Žemę aplink vynmedį rekomenduojame uždengti juoda agroplėvele, kad nevargtumėte su piktžolėmis. Ji taip pat šildys žemę, todėl geriau augs šaknys. Sodinant prie pastatų sienų, duobės kasamos 30-40 cm nuo sienos.